Samsung GALAXY mini 2 S6500

/
/
10 feb. 12
/

Pe internet a apărut o imagine promo în care se prezintă un nou smartphone Samsung de buget ce se pare că va fi lansat în cadrul MWC Barcelona. Acest terminal are numele complet Samsung GALAXY mini 2 S6500, sau mai pe scurt Samsung Jena.

În imagine apar informaţii care pot încadra viitorul dispozitiv între Galaxy Y şi Galaxy Ace. Samsung Jena va avea un ecran de 3,3 inch cu o rezoluţie HVGA, cu un procesor de 800 MHz şi o memorie internă de 3 GB. Noul terminal va rula Android 2.3 Gingerbread, va deţine o cameră foto de 3 megapixeli şi va avea o conectivitate HSDPA de 7,2 Mbps. Ca design, se pare că noul smartphone va semăna foarte mult cu bătrânelul Samsung Galaxy S i9000. Terminalul va fi lansat în februarie 2012.

Sursa: gsmarena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Estimările actuale susţin că al doilea trimestru din 2026 (cel în care ne aflăm) va aduce un profit record pentru Samsung (+1800% vs aceeaşi perioadă de anul trecut)

Samsung a publicat raportul financiar aferent primului trimestru din 2026, iar rezultatele au fost unele remarcabile. Conform gigantului sud-coreean, în perioada ianuarie – martie 2026 vânzările totale au ajuns la aproximativ 91 de miliarde de dolari, în creştere cu 43% vs trimestrul anterior. Profitul operaţional a fost de aproximativ 39 de miliarde de dolari, unul…

Digi Mobil îşi îmbogăţeşte oferta de smartphone-uri cu 2 noi modele (iunie 2026)

Digi Mobil, al treilea operator din România după numărul de clienţi pe telefonie mobilă, a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar în iunie 2026 oferă spre achiziţie 2 noi modele.

Dezamăgire din nou la Samsung, mult aşteptatul procesor Exynos 2700 pe 2nm are rezultate sub aşteptări şi este prea scump (sunt şanse mari să se renunţe la el pe seria Samsung Galaxy S27)

Într-un articol din aprilie vă spuneam de ce nu renunţă Samsung la dezvoltarea procesorului premium Exynos, deşi ani la rând acesta s-a dovedit problematic.