Telefoanele Karbonn Mobiles debutează din 24 aprilie în România?

/
/
22 apr. 14
/

Liviu ne-a trimis un pont într-un comentariu și există o pagină de facebook a Karbonn Mobiles dedicată țării noastre. Acolo se specifică faptul că din 24 aprilie urmează să vedem listate smartphone-urile Karbonn și în oferta magazinelor românești.

S-ar putea să fie o pagină falsă, dar mai este puțin până pe 24 aprilie și atunci vedem câtă doză de adevăr s-a ascuns în această informație. Karbonn este o companie pornită din India. Este un brand ce a crescut mult în ultimii ani, în urma „revoluției” smartphone-urilor și tabletelor cu Android. O altă companie din India își anunțase debutul autohton, dar se lasă așteptați. Mă refer la Micromax.

Unul dintre primele telefoane pe care se pare că le vor importa în România ar fi Karbonn Titanium X:

– display IPS de 5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli;

– procesor MediaTek quad-core la 1.5 GHz, 1 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.2.2 Jelly Bean;

– 3G cu viteze de până la 21.6 Mbps, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 13 megapixeli, autofocus, dual-LED flash, geo-tagging, touch focus, detecție a feței și a zâmbetului, cameră frontală de 5 Megapixeli;

– baterie de 2300 mAh, 143 gr. și 9.9 mm grosime.

Mai multe detalii pe 24 aprilie, dacă informațiile oferite online se confirmă. Raportul preț / specificații urmează a avea un cuvânt important de spus în această ecuație, mă refer la ecuația succesului / insuccesului pe plan local.

Sursa: KarbonnRomânia
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Când se lansează seria Google Pixel 11 și ce știm până acum la nivel de specificații și preț

Inițial se credea că seria Pixel 11 de la Google va fi lansată pe 11 august, dar înțeleg că invitația trimisă anunță un eveniment pe data de 12 august 2026.

Honor Magic V6 sau cum arată un competitor pentru Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra și viitorul iPhone pliabil (oferta din România…, 11.499 lei și voucher de 1500 lei la debut)

Honor lansează cel mai nou pliabil al său în țara noastră. Honor Magic V6 are specificații de top, dar și un preț pe măsură, preț pe care mă aștept să-l vedem și în cazul Z Fold8 Ultra sau la iPhone-ul pliabil etc.

Nothing Phone (4b) sau ce specificații sunt aduse în 2026 la 1799 lei – Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 pe 4nm, stocare UFS 2.2, suport software pentru 3 versiuni noi de Android

Nothing a lansat un smartphone mid-range. Îl găsiți la precomandă în magazinul oficial ce livrează și în țara noastră. S-a făcut economie la RAM și stocare, au ales formatul UFS 2.2...