Huawei Mate 30 – hands-on și primele impresii

/
/
23 sept. 19
/

Este puțin surprinzător că Huawei Mate 30 are un ecran mai mare față de Mate 30 Pro – 6.62 inch vs 6.53 inch. Pe lângă forma ecranului și ansamblul de camere nu sunt alte diferențe majore între cele două terminale.

Huawei Mate 30 se bazează pe un ecran convențional, drept. Are 6.62 inch cu rezoluție 2340×1080 pixeli, aspect 19.5:9, 389 ppi, raport display / corp de 87.9%. Are certificare HDR10, acoperă spectrul DCI-P3 și pe partea de rezistență la contactul cu apa și praful, doar IP53 (picături de apă + praf).

Camera principală se bazează pe trei senzori:

  • 40 Megapixeli cu f/1.8, autofocus prin PDAF și tehnologia laser, wide – echivalent 27mm;
  • 8 Megapixeli cu f/2.4, autofocus prin PDAF și tehnologia laser, tele – echivalent 80mm, OIS, zoom optic 3x;
  • 16 Megapixeli cu f/2.2, ultrawide – echivalent 17mm;

Noutăți sunt pe partea de înregistrare video: primul Huawei capabil să codeze 2160p cu 60 fps, la slow-mo atinge 960 fps în 720p, gyro-EIS etc. Camera frontală este de 24 Megapixeli cu f/2.0 + 3D TOF pentru deblocare facială îmbunătățită.

Bateria lui Huawei Mate 30 este de 4200 mAh cu încărcare la 40W pe fir și 27W wireless, cea mai rapidă încărcare wireless din ce s-a anunțat până acum în lumea smartphone-urilor.

Material de tip hands-on:

httpvh://youtu.be/GKOwHaJcNQk

Am observat că sunt multe comentarii legate de faptul că au păstrat notch-ul. Aș spune că nu este deranjant, mi se pare destul de mic și nu neapărat intruziv. Au pus acolo un senzor 3D TOF și recunoașterea facială a fost îmbunătățită. Este și un cititor optic de amprentă, integrat în ecran.

Mă bucur să văd că au păstrat un ecran convențional, nu sunt fan neapărat al ecranelor curbate. Nu punctează la impresia artistică, dar sunt practice.

Pe partea hardware: Kirin 990 dezvoltat pe 7nm+, 6 / 8 GB memorie RAM și 128 GB spațiu de stocare, slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile nanoSD). Este un chipset ce primește în funcție de versiune și conectivitate 5G.

Rulează EMUI 10 dezvoltat pe Android 10. Lipsesc aplicațiile Google (Magazin Play, Maps, YouTube etc). Teoretic, se rezolvă printr-un .apk, practic – nu am testat și nu pot să confirm / infirm. Sistemul de operare și interfața grafică sunt identice cu ceea ce găsim pe noul Huawei P30 Pro.

Prețul de plecare pentru Huawei Mate 30 în Europa – 799 euro.

 

Categorii: Huawei, Smartphone
Cuvinte cheie: hands on, Huawei, Huawei Mate 30
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…

TOP 10: Cele mai vândute smartphone-uri în T3 2025 – iPhone 16, iPhone 16 Pro și iPhone 16 Pro Max (5 modele de la Apple și 5 de la Samsung)

Counterpoint Research este o agenție ce livrează informații trimestriale despre piața de smartphone-uri la nivel global, regional sau pe fiecare țară în parte.

Ţara cu cea mai mare populaţie din lume se gândeşte să îşi urmească cetăţenii în timp real prin activarea permanentă a funcţiei A-GPS pe smartphone-uri

Când eram mic avem un vecin care ne spunea să avem grijă ce vorbim la telefon (pe atunci se referea la cel fix), deoarece acesta este ascultat tot timpul (era un fost comunist ce a lucrat diverse pe la partid).