Lumia 950 XL – noul flagship Microsoft pregătit de lansare

/
/
24 sept. 15
/

Când vine vorba de smartphone-uri, Microsoft nu a prezentat nimic interesant în ultima perioadă, de aceea foarte multe zvonuri arată că în această toamnă (probabil pe 6 octombrie) va fi lansat noul flagship al companiei. Conform acestor informaţii, terminalul se va numi Lumia 950 XL şi va utiliza (cum era de aşteptat) încă din fabrică Windows 10 Mobile.

Ca şi elemente distinctive vom regăsi portul USB Type-C, posibilitatea de încărcare wireless, tehnologie de încărcare rapidă a bateriei QuickCharge 2.0, display QHD şi cameră foto de 20 megapixeli. Preţul pentru Lumia 950 XL se va situa undeva în jurul a 850 dolari şi există posibilitatea să fie lansată şi o versiune dual-sim.

Lumia 950 XL

Specificaţii complete pentru Lumia 950 XL:

– display OLED de 5.7 inch cu rezoluție QHD (2560 x 1440 pixeli),

– procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994) pe 64 biţi, Adreno 430 GPU, 3 GB RAM şi 32 GB spațiu de stocare (probabil va oferi suport pentru card microSD);

– Windows 10 Mobile;

– 4G / LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, bluetooth 4.1, port USB Type-C, jack de 3.5 mm, A-GPS, GPS, radio FM;

– cameră foto de 20 megapixeli PureView cu OIS, laser autofocus, flash dual-LED + cameră frontală de 5 megapixeli;

– baterie de 3300 mAh cu încărcare wireless.

Lumia 950 XL 2

Sursa: nokiapoweruser.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…

TOP 10: Cele mai vândute smartphone-uri în T3 2025 – iPhone 16, iPhone 16 Pro și iPhone 16 Pro Max (5 modele de la Apple și 5 de la Samsung)

Counterpoint Research este o agenție ce livrează informații trimestriale despre piața de smartphone-uri la nivel global, regional sau pe fiecare țară în parte.

Ţara cu cea mai mare populaţie din lume se gândeşte să îşi urmească cetăţenii în timp real prin activarea permanentă a funcţiei A-GPS pe smartphone-uri

Când eram mic avem un vecin care ne spunea să avem grijă ce vorbim la telefon (pe atunci se referea la cel fix), deoarece acesta este ascultat tot timpul (era un fost comunist ce a lucrat diverse pe la partid).