Primul telefon eco de piaţa românească – Sony Ericsson Naite

/
/
22 nov. 09
/

          Am scris, printre primii, despre telefoanele ecologice. Este un trend la nivel internaţional început în SUA cu Samsung Reclaim (făcut din materiale reciclabile + o prezentare video a modelului). Motorola a contraatacat cu MotoCubo A45.
          Pe piaţa românească a fost lansat Sony Ericsson Naite. Nu este aşa că sunteţi uimiţi când auziţi de câte un telefon Sony Ericsson. Nu lasă ştacheta şi amână falimentul proclamat de analişti. Din gama actuală, spre ruşinea mea, nu reţin decât mobilele din gama Walkman şi nava amiral – Xperia (plus Idou – cel cu 12 Megapixeli). Se adaugă Naite.
          Naite este adus de Vodafone.
          Caracteristici:
– cameră de 2 megapixeli;
– ecran de 2,2 inchi;
– HSDPA cu posibilitate de download de până la 7,2 Mbps;
– slot pentru carduri microSD;
– încărcător cu consum redus de energie;
– ambalaj ecologic.

 
 
 
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…

TOP 10: Cele mai vândute smartphone-uri în T3 2025 – iPhone 16, iPhone 16 Pro și iPhone 16 Pro Max (5 modele de la Apple și 5 de la Samsung)

Counterpoint Research este o agenție ce livrează informații trimestriale despre piața de smartphone-uri la nivel global, regional sau pe fiecare țară în parte.