Samsung S8500 (Wave) – 1599 Ron la Germanos

/
/
3 apr. 10
/

     Tocmai ce scriam de un concurs al Samsung România ce oferă 10 Wave-uri şi văd că Germanos a lansat spre precomandă modelul sub denumirea de Samsung S8500. Înţeleg că unele telefoane au denumire diferită în funcţie de ţara sau continentul în care sunt vândute (spre exemplu Droid-ul de la Motorola este cunoscut în Europa sub denumirea de Milestone) dar mă aşteptam ca să fie o continuitate în denumire. Adică şi pe site-ul Germanos cât şi pe site-ul Samsung să găsesc produsul sub acelaşi nume.

      Mai important este preţul – 1599 Ron şi disponibilitatea în magazinele Germanos din 1 mai 2010. Costul va scădea, în funcţie de abonament. Presupun că la unul de 8 euro pe doi ani va ajunge la aproximativ 1000 Ron. O sumă relativ ok dacă trecem cu privirea prin lista de opţiuni:
– ecran de 3,3 inch cu 16 milioane culori;
– sistem de operare Bada;
– memorie de 2 Gb şi suport pentru GPS şi Wi-Fi;
– design slim pentru un smartphone cu touchscreen.
Detalii

     Rival îi este HTC Hero ce tocmai a poposit în oferta aceluiaşi magazin la preţul de 1598,9 Ron. 
– sistem de operare Android 1.5;
– ecran cu doar 65.000 de culori;
– GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-Fi;
– cameră de 5 Megpaixeli;
– baterie de 1350 mAh;
– 512 Mb memorie rom şi 288 Mb memorie ram;
– procesor de 528 Mhz;
– mufă jack de 3,5 mm;
– gps, mini-usb 2.0. 
Voi ce aţi alege? :)
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

AnTuTu a publicat lista celor mai puternice 10 smartphone-uri din martie 2026

Aşa cum ne-am obişnuit, începutul fiecărei luni vine cu topul celor mai puternice 10 smartphone-uri prezentat de AnTuTu.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.