Sonim XP2 Spirit – rugged phone cu funcţii interesante

/
/
28 feb. 10
/

       În SUA, termenul de „rugged phone” se referă la telefoanele ce au o rezistenţă sporită în ce priveşte condiţiile de mediu deosebite ce implică apa, praful, umezeală, etc. Sonim este specializat pe această nişă (se laudă că au în portofoliu şi cel mai rezistent telefon din lume – Sonim XP3 Enduro).

       XP2 Spirit vine să continue tradiţia. Are un design octonal şi a trecut o serie de teste ce îl indică ca un telefon util în unele activităţi militare cât şi în condiţii de mediu extreme. Contrar aşteptărilor pe lângă rezistenţă sporită vine cu dotări similare unui telefon 3G:
– cameră de 3 Megapixeli;
– slot microSD;
– 3G, UMTS, HSDPA, GPRS, EDGE;
– greutate – 180 grame;
– baterie de 1300 mAh ce rezistă 17 zile în standby şi 8h de convorbiri;
– display de 2 inch;
– bluetooth şi multimedia player;

Pe lângă acestea, considerate uzuale, vine cu funcţii speciale:
– este funcţional chiar şi după ce a stat 30 de minute în apă la adâncimea de 1 metru;
– temperaturile între care nu are probleme sunt -20 grade Celsius – +55 grade Celsius;
– butoanele îi sunt testate pentru 850.000 de atingeri;
– producătorul oferă la nivel internaţional o garanţie de 3 ani indiferent de cauza ce a dus la stricarea handsetului;
– carcasa este fabricată astfel încât să suporte până la o sarcină de 1000 kg;
– ecranul şi camera foto sunt protejate cu un geam special rezistent la şocuri şi zgârieturi (1,5 mm Gorilla Glass);

          Disponibil din martie în întreaga Europă la preţul de 320 euro.
Update: În magazinele de la noi găsiţi Sonim XP3 Enduro Black la 1440 Ronşi  Sonim XP1 Black la830 Ron.

Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Un mare gigant tech se pregăteşte să revină pe piaţa telefoanelor inteligente şi lucrează la un nou model bazat pe AI

Piaţa de telefoane inteligente este atât de complexă, încât unele companii, adevăraţi giganţi tech, nu au reuşit să reziste şi s-au retras. Aici reamintesc nume importante precum LG, Nokia, Amazon, BlackBerry şi multe altele.

Poco X8 Pro şi X8 Pro Max – detalii oficiale, imagini şi preţ de lansare în România

Poco a lansat două noi smartphone în Europa / România, două modele ce promit autonomii generoase şi putere de procesare din belşug: Poco X8 Pro şi X8 Pro Max.

Doar azi ai 20% reducere la toată gama de smartphone-uri din oferta Carrefour online (sunt ceva preţuri bune, iar transportul este gratuit)

Ştiu că este din scurt acest articol, însă dacă vă doriţi un smartphone, puteţi să aruncaţi rapid un ochi pe oferta Carrefour online.