Sony Xperia go – cel mai performant telefon ce oferă și rezistență la apă

/
/
15 iul. 12
/

Xperia go aduce un hardware performant, rezistență la apă, zgârieturi și la unele șocuri care pentru  alte telefoane Android ar însemna o vizită la service. Este și un mare minus, rezoluția display-ului de 3.5 inch care a fost redusă la doar 320×480 pixeli.

Xperia go este și primul telefon dual-core cu Android care oferă rezistență la apă. Xperia active, Motorola Defy & Defy+ sunt single core. Asta ar însemna un spor de performanță, vorbim de un procesor dual-core adus și pe Xperia sola sau Xperia P plus Samsung Galaxy S Advance. GPU-ul este similar cu cel de pe Galaxy S III – Mali-400.

Mai multe detalii legate de Sony Xperia go – 1.399 lei :

Smartphone
Date tehnice
Sony Xperia go
Ecran LED-backlit LCD de 3.5 inch cu rezoluție 320×480 pixeli și 16 milioane culori, sticlă rezistentă la zgârieturi0
Procesor NovThor U8500 – dual-core la 1 GHz
Memorie 512 MB RAM, 8 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB
GPU Mali-400
Sistem de operare Android 2.3 Gingerbread și Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Conectivitate 3G cu viteze de până la 14.4 Mbps, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 3.0, microUSB, jack de 3.5 mm, GPS
Cameră foto și video 5 Megapixeli, autofocus, LED flash, geo-tagging, touch focus, detectare a feței și a zâmbetului, filmează la 720p, autofocus continuu, stabilizare video
Baterie 1.305 mAh
Greutate 110 gr.
Grosime 9.8 mm
Cum vi se pare?
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Xiaomi Redmi Note 14 cu 6 GB RAM şi 128 GB stocare costă doar 599 lei

Xiaomi a lansat luna aceasta în România noua serie de smartphone-uri Xiaomi Redmi Note 15. Aceasta este formată din 5 modele, Xiaomi Redmi Note 15, Redmi Note 15 5G, Redmi Note 15 Pro, Redmi Note 15 Pro 5G şi Redmi Note 15 Pro+ 5G, unele pe care le-am prezentat deja într-un articol dedicat.

Taxa de 25 lei destinată coletelor de pe Temu, Shein, AliExpress etc. pare a fi un dezastru total (nimeni nu mai livrează direct în România, ci opresc şi trimit din Ungaria)

În 2025 intrau zilnic în România peste 200.000 – 250.000 de colete de pe Shein, Temu, AliExpress & Co, astfel că exista o presiune constantă atât pe sistemul vamal, cât si pe comercianţii români.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în 2025 (iPhone-ul a fost din nou rege)

Vânzările de smartphone-uri la nivel global continuă să crească, astfel că în 2025 au fost livrate peste 1.26 miliarde de telefoane inteligente, în creştere cu 1.9% vs 2024. Am detaliat acest subiect la nivel de producător într-un articol dedicat.