UTOK Dorel și Explorer – smartphone-uri rezistente la 599 lei

/
/
13 ian. 15
/

UTOK lansează începând de astăzi două smartphone-uri ce oferă rezistență la șocuri, praf și apă. Prețul și toate specificațiile sunt identice atât pentru Utok Dorel, cât și pentru Utok Explorer. Singura deosebire pe care am sesizat-o este dată de culorile folosite la carcasa ce oferă certificarea IP67 – negru/portocaliu pentru Dorel și negru/verde pentru Explorer.

Prin IP67, telefoanele Utok Dorel și Explorer sunt rezistente la praf și la scufundarea în apă, la maxim un metru adâncime, pentru 30 de minute. Nu vei cumpăra aceste smartphone-uri decât pentru gradul ridicat de rezistență pe care se laudă că-l oferă.

Specificațiile hardware sunt modeste și nu le recomandă pe Utok Dorel și Explorer pasionaților de tehnologie. Totuși, ele pot oferi avantajele unui smartphone cu Android într-o formă ce se pretează la folosirea în medii cu risc de accidente. Utok Dorel este recomandat de producător pentru utilizatorii ce lucrează pe șantiere, iar Utok Explorer pentru persoanele foarte active.

Mă aștept la câteva comentarii legate de inspirația celor de la Utok pentru denumirea modelului în culori negru și portocaliu.

Ambele sunt disponibile la precomandă pe site-ul utok.ro la un preț de 599 lei cu livrări din 2 februarie 2015.

Specificații complete pentru Utok Dorel și Explorer:

– ecran IPS de 3.5 inci cu rezoluție 320 x 480 pixeli;

– procesor MediaTek 6572 dual-core la 1.2 GHz, 512 MB de RAM, 4 GB spațiu de stocare și card microSD de până la 32 GB;

– dual-sim, 3G cu viteze în download de până la 21 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, buletooth 4.0, GPS cu A-GPS, micro USB 2.0 și jack de 3.5 mm;

– Android 4.4.2 KitKat;

– cameră de 2 Megapixeli;

– baterie de 2000 mAh, grosime de 18 mm și greutate 180 de grame.

Categorii: Smartphone, Utok
Cuvinte cheie: UTOK, Utok Dorel, Utok Explorer
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).

Elanul brandurilor secundare a apus (după realme şi OnePlus, un alt mare nume ar putea ieşi în curând de pe piaţa de smartphone-uri)

În urmă cu ceva ani, cei mai mari producători chinezi de smartphone-uri s-au luat unul după altul şi au lansat branduri secundare, unele care de obicei veneau cu un raport calitate-preţ de tipul best buy (Oppo cu realme sau chiar OnePlus, Xiaomi cu Poco sau Redmi, Vivo cu iQOO şi tot aşa).

Când se lansează seria Google Pixel 11 și ce știm până acum la nivel de specificații și preț

Inițial se credea că seria Pixel 11 de la Google va fi lansată pe 11 august, dar înțeleg că invitația trimisă anunță un eveniment pe data de 12 august 2026.